S projektem Soutěž a podnikej nás pojí společná vize. Touha pomoci rozjet začínajícím podnikatelům jejich startup a postarat se i o jejich rozvoj. V tomto případě jsou začínajícími podnikateli nadaní středoškoláci.

Cílem je poskytnout nadějným nápadům studentů byznysové know-how včetně šestitýdenního odborného mentoringu a pomoci jim realizovat vlastní podnikatelský záměr.

"Přijde mi důležité, aby se studenti, kteří mají ještě před nástupem na univerzitu zájem podnikat, dozvěděli více informací o tom, co takový startup obnáší, naučili se o svých záměrech dobře přemýšlet, a konečně, získali odvahu své projekty realizovat," říká Aleš Ducháč, jeden z mentorů Soutěž a podnikej.

Ze zájmu o účast v projektu je vidět, že mladí studenti se podnikání nebojí. Přihlásilo se celkem 116 soutěžních týmů. Do hlavní části soutěže - dvouměsíčního regionálního finále postoupilo 61 týmů ze sedmi regionů.

Objevily se nápady opravdu zajímavé

Matěj Kalous přišel s myšlenkou projektu úschoven, které každému ulehčí cestu městem při neočekávaném nákupu nebo při nutnosti si odložit zavazadlo před důležitou schůzkou. Pomocí soutěže se chce především naučit, jak to ve světě podnikání chodí.

Student Marek Hamerník ze SŠ technické a ekonomické v Brně by zase rád založil startup, který se zabývá prodejem a pronájmem elektromobilů a elektrokol. Zároveň by pak v Brně a okolí rád vybudoval síť dobíjecích stanic.

Unikátní podnikatelský směr si vybral další finalista Petr Klimeš z Gymnázia Třebíč. „Vyrábím automatická dvířka do kurníku, která podle okolního jasu otevírají či zavírají průchod drůbeže. Dvířka jsou dotažena do finální podoby. Nicméně, v oblasti reklamy a marketingu mám mezery a chtěl bych se v tomto směru dále rozvíjet.“

S velmi zajímavým nápadem přišly i studentky Kateřina Zýková a Daniela Zemanová ze SOŠ Rokycany „Starší lidé s problematickými koleny nebo s roztroušenou sklerózou se velice špatně zvedají ze židlí, proto jsme vymyslely polštář na sezení, který se nafoukne a s jeho pomocí se člověk zvedne.“

Držíme všem studentům palce, ať zvládnou nejtěžší část soutěže. A to dvouměsíční práci s mentory na realizaci projektu. Vítězný tým, který bude vyhlášen v lednu, kromě služeb ve výši čtyřiceti tisíc korun na rozjezd podnikání získá i desetidenní podnikatelskou cestu do amerického Chicaga a účast na našem Startup Bootcampu.